AlekSandra

„AlekSandra” autorstwa Anny Bożeny Zaniewskiej intryguje już samym tytułem, który jest połączeniem dwóch imion. Intryguje też objętością – jest to powieść cieniutka, wyglądająca raczej jak nowelka. Jednak w tej niezbyt obszernej treści, znajduje się niezwykle ważne przesłanie. Nie można się jednak temu dziwić. Autorka jest psychologiem i zajmuje się głównie złożonością natury ludzkiej. Szczególną uwagę poświęca ona tożsamości człowieka i zadaje wiele związanych z tym pytań, co widać dokładnie w „AlekSandrze”.

Bohaterem powieści jest Piotr Kawecki, lekarz pracujący w klinice transplantologii. Autorka wprowadza nas w jego świat, opisując luksusowy, wygodny dom, a fakty z jego życia pojawiają się w rozmowach prowadzonych z gosposią. Praca to dla niego wszystko. Spełnia się jako lekarz, obraca w naukowym towarzystwie i cieszy zainteresowaniem. Młody, przystojny i lekarz – czegoż chcieć więcej. Jednak wraz z każdą czytaną stroną poznajemy jego prawdziwe życie, które wcześniej dalekie było od ideału. Rodziców stracił w katastrofie lotniczej i od tego czasu zajmuje się nim gosposia, która okazuje mu prawdziwie matczyne uczucia. Wszystko co ma, zawdzięcza ciężkiej pracy i swojej determinacji, oraz chęci pomagania innym. Wysiłek sprawił, że stal się uznanym i cenionym specjalistą, z którym liczą się inni. A on po prostu w sposób najlepszy wywiązuje się ze swojej pracy.

_0004_978-83-7722-599-8Jednak w tym wszystkim jest ciągle sam. Wprawdzie w jego życiu pojawia się kobieta, ale nie dane jest im ułożyć sobie wspólnej przyszłości. Piotr w końcu organizuje jednak kolację i decyduje się na odbycie poważnej rozmowy. We wszystkim pomaga mu oczywiście gosposia. Jednak wszystko zmienia się w chwili, gdy Piotr odbiera telefon ze szpitala. W wyniku wypadku na autostradzie ginie kilka osób, jest sporo rannych, i dlatego do pomocy potrzebny jest każdy. Piotr w jednej chwili decyduje się udać na miejsce wypadku.

I to w tym miejscu rozpoczynają się jego dylematy. Autorka ukazuje losy wielu osób, które się ze sobą wiążą. Jest to sytuacja, która zadecyduje o życiu niektórych z nich. I w takiej sytuacji znajduje się Piotr, którego pomoc jest nieoceniona. Jego działania pobudzają do zadawania sobie ważnych pytań, które dotyczą praktyki lekarskiej, granicy ingerencji lekarskiej, moralności czy determinacji. Główny bohater zmaga się z dylematami, bo sam musi ocenić, co jest dobre, a co złe. Tymczasem jako człowiek  ma przecież swoje uczucia i swoje emocje.

Książka pobudza do myślenia, szukania odpowiedzi, porusza i wzbudza zachwyt. Dodatkowo czyta się ją bardzo przyjemnie i lekko, a napisana jest językiem zrozumiałym, pozbawionym specjalistycznej terminologii medycznej. To pozycja naprawdę godna polecenia.

Share: