Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter i Kamień Filozoficzny to pierwsza część początkująca wielką karierę autorki J.K. Rowling. Ta część, jak i wszystkie pozostałe doczekały się swojej ekranizacji. Fabuła oparta jest na losach małego czarodzieja, któremu życie nie szczędziło przykrości. Jego nieżyjący rodzice pozostawili chłopca pod opieką wujostwa. Harry wychowywał się wraz z kuzynem, ale nie można tu mówić o żadnym szczęśliwym dzieciństwie. Tak wujostwo, jak i kuzyn nienawidzili małego czarodzieja. Ukrywali również przed nim bardzo ważną tajemnicę – Harry nie wiedział, że on i jego rodzice są czarodziejami.

Według J.K. Rowling wujostwo Harry’ego to tak zwani mugole, czyli zwyczajni ludzie. Czy to zazdrość nie pozwoliła ciotce i Harry Potter i Kamień Filozoficzny - J.K. Rowlingwujkowi powiedzieć chłopcu o jego nadzwyczajnych umiejętnościach? A może strach przed tym, że gdy dowie się co potrafi to zemści się na nich za lata wyrządzonej krzywdy? Trudno powiedzieć. Harry jednak w końcu dowiaduje się, że nie musi podzielać losu swoich rówieśników. Nie musi być normalny. Jego życie ma się drastycznie zmienić. Z początkiem nowego roku akademickiego chłopiec trafia do Hogwartu – szkoły magii. Oczywiście droga do niej nie prowadzi przez autostrady. Wszystko tu jest bowiem magiczne. To dopiero w tym miejscu mały czarodziej dowiaduje się czym jest prawdziwa przyjaźń. Nie wie jednak jeszcze tego, że jest wybrany i to właśnie on będzie musiał przeciwstawić się największemu złu : Voldemortowi!.

Dziś książka doczekała się wielu części. Z każdą kolejną można obserwować jak mały czarodziej przestaje być dzieckiem a zaczyna być prawdziwym mężczyzną z wartościami i życiowymi zasadami. Autorka bardzo dokładnie opisuje jego emocje, przeżycia i problemy z jakimi ciągle przychodzi mu się mierzyć. W jego życiu nic nie jest normalne. Nie jest zwyczajnym czarodziejem, który musi skończyć szkołę. Całe jego życie będzie podporządkowane ciągłej walce o bezpieczeństwo swoje, swoich przyjaciół oraz szkoły, która dała mu szansę na nowe, normalne i szczęśliwe choć nie pozbawione trosk życie.

 

Share: