Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Wspinaczka, ryzyko, człowieczeństwo

Na tę pozycję wielu czekało naprawdę długo. Wszak do tej pory nie wiedzieliśmy zbyt wiele na temat życia najsłynniejszego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki. Za sprawą Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego teraz ma się to zmienić niemalże o sto osiemdziesiąt stopni. Autorzy mieli bowiem dostęp do licznych pamiętników Kukuczki, niemało przekazali w wywiadach jego przyjaciele oraz ci, którzy wspinali się razem z nim. Żona Cecylia także dostarczyła wielu szczegółowych informacji.
Większość Polaków kojarzy go jedynie jako himalaistę, który w dość młodym wieku zginął tragicznie, zaś jego ciała nigdy nie odnaleziono. Jednak trzeba pomyśleć jeszcze o tym, ilu jego przyjaciół uprzednio odpadło na jego oczach od skalnej ściany. Jak się wtedy czuł? Dlaczego szedł dalej? Mawiało się nawet, że ciąży na nim jakaś klątwa, gdyż wielu jego towarzyszy ginęło podczas zdobywania szczytów.
Człowiek pełen determinacji czy swego rodzaju lekkoduch, który postanowił spróbować swych sił w naprawdę ekstremalnych górskich warunkach? Z pewnością bez przeczytania pozycji „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” nie dowiemy się tego.
_0008_imgJerzy Kukuczka skończył szkołę zawodową, miał być elektromonterem. Niezwykle ciekawe jest to, jak doszło do sytuacji, w której stał się jednym z himalaistów, o których mówi się do dziś. Jakie cechy jego charakteru pozwoliły mu zachować hart ducha i zdrowy rozsądek nawet w najcięższych sytuacjach, z którymi tak wiele by sobie nie poradziło? Człowiek niewielki wzrostem, lecz z bardzo rozwiniętym poczuciem przynależności do gór i ponadprzeciętną odwagą. Dobrze, że ktoś w końcu zdecydował się spisać wspomnienia jego i jego najbliższych. Zbyt długo bowiem Kukuczka był osobą, o której tak naprawdę niewiele się wiedziało. Teraz w końcu mamy okazję poznać nieco bliżej niesamowite losy alpinisty.

Z kart książki dowiemy się także, jakie tajemnicze słowa Kukuczka zapisał w ostatnim dniu zdobywania ściany Lhotse. Wielbiciele tematów ezoterycznych z pewnością tym fragmentem będą wręcz oczarowani. Czy Kukuczka wiedział, co go niebawem czeka? Czy przeczuwał, co już niebawem szykuje dla niego przewrotny los?

Share: