„Litr ciekłego ołowiu”


“Litr ciekłego ołowiu” to kolejny popis Andrzeja Pilipiuka. Ten polski pisarz fantastyczny, twórca postaci słynnego Jakuba Wędrowycza wydał zbiór tzw. opowiadań “bezjakubowych”. Cykl 8 historii spaja szereg zagadek niemożliwych do rozwikłania oraz postać Roberta Storma.

Tytułowe opowiadanie “Litr ciekłego ołowiu” skupia się wokół słynnej gazety z czasów wojny “Kuriera Warszawskiego”. Robert Storm podejmuje się rozwikłania zagadki,a  wszystko to na zlecenie zagranicznego klienta, który chce przepisać gazecie swój majątek. W celu rozwiązania problemu, Storm dociera do najbardziej mrocznych dzielnic Warszawy.

Robert odkrywa najgłębsze tajemnice miasta również w opowiadaniu “Sezam Czerwia”, w którym to wraz ze swoim pomocnikiem Arkiem, próbuje odnaleźć zaginione dzieła sztuki.

pilipiuk_litr_cieklego_olowiuPrzez cały zbiór przewija się również postać Marty – ukochanej Roberta Storma, o której mężczyzna nie może zapomnieć. W każdym kolejnym opowiadaniu jego miłość do kobiety, która go opuściła, staje się coraz bardziej wątpliwa.

Pilipiuk nie daje czytelnikom wątpliwości co do swojej kreatywności. Przenosi swoich czytelników do przyszłości. Jest to mroczny czas, w którym Polska odbudowuje się po czasach niszczącej zarazy. Kraj jest podzielony na kilka małych księstw, a w opowiadaniu “Harcerka” czytelnik jest świadkiem małego przełomu w ich stosunkach. Wszystko to za sprawą dzielnej dziewczynki o imieniu Hydropatia.

Pilipiuk daje się ponieść fantazji, przenosi czytelnika w niezwykły świat marzeń, jednocześnie nie odrywając się zupełnie od rzeczywistości. “Litr ciekłego ołowiu” to pozycja nie tylko dla fanów fantastyki, ale również dla osób lubiących, niekoniecznie kryminalne, zagadki. Lekki język Pilipiuka sprawia, że czytanie tego zbioru to prawdziwa przyjemność.

Share: