Pan Mercedes

„Pan Mercedes”  to debiut znanego autora – Stephen King po raz pierwszy sięgnął po opowieść detektywistyczną. I stworzył dzieło niezwykle wciągające, wymagające i dokładnie przemyślane. Buduje on napięcie, odwołując się przy tym do pewnych stereotypów i problemów społecznych.

Cała akcja opiera się na walce emerytowanego gliniarza z psychopatą, który dokonuje strasznej zbrodni i ma w tym swój ukryty cel.

_0000_king_mercedesBrady Hartsfield skradzionym mercedesem rozjeżdża ludzi, którzy czekają na otwarcie targów pracy. Atakuje tłum, a po dokonaniu tej krwawej zbrodni odstawia samochód i ucieka. Bill Hodges to emerytowany policjant, który nie był w stanie rozwiązać tej sprawy, ale teraz ma możliwość uporać się z tą zagadką. Pewnego dnia otrzymuje bowiem list od sprawcy, który opisuje szczegóły zbrodni, drwi z Billa i sugeruje, że go obserwuje. Bill  postanawia zacząć działać i w pierwszej kolejności zaczyna interesować się właścicielką samochodu, który wykorzystał sprawca. Olivia Trelawney popełniła samobójstwo, a oskarżano ją o bycie współwinną całej tragedii. Hodges musi się przyjrzeć jej rodzinie, a korzysta przy tym z pomocy przyjaciela. Czas mija, a wraz z nim zwiększa się ryzyko dojścia do kolejnej tragedii – Brady ostrzegał bowiem, że zamierza targnąć się na życie kolejnych osób.

Głównych bohaterów poznajemy jednocześnie i możemy obserwować, jak blisko siebie są. Widzimy jak wpływają na siebie wzajemnie oraz jakie działania podejmują czy jakie błędy popełniają. Dokładnie możemy poznać logikę, którą kieruje się zbrodniarz – Brady chce naruszyć ład społeczny i pokazać jak bardzo jest on słaby i niestabilny. Chce pokazać, że zupełnie pospolity człowiek może w jednej chwili zgotować innym prawdziwe piekło. Nie wie jednak, że jego przeciwnik jest równie inteligentny.

King pokazuje jak może dojść do zbrodni – wystarczy porzucić sumienie, wyzbyć się empatii, by znaleźć możliwość dla dokonania okrutnych czynów i jeszcze je usprawiedliwiać. I jest to tym bardziej łatwe w wypadku osób, które mają za sobą ciężkie życie, ciężkie doświadczenia i są sfrustrowani. Autor próbuje określić moment, w którym zło przejmuje kontrolę, a zbrodniarz jest w stanie realizować swoją misję. Psychopata z tej opowieści ma za sobą rodzinną traumę, nienawidzi świata za zło i niesprawiedliwość, którą odczuł na sobie i teraz chce się po prostu zemścić.

Jednocześnie dotyka on problemu uprzedzeń, oceniania innych na podstawie pierwszego wrażenia oraz opowiada o przemianach, jakie mogą zajść w człowieku w obliczu zagrożenia i niezwykłej wartości przyjaźni między ludźmi z różnych pokoleń.

Skills:
  • Promowane
Share: