Posłaniec

Markus Zusak to autor książki „Posłaniec”. Wiele osób – w tym także ja, kojarzy go głównie z dziełem „Złodziejka książek”, światowym bestsellerem. Na pewno po „Posłańcu” nie należy spodziewać się tego, co po „Złodziejce książek”, ale można liczyć na ten sam kunszt i bardzo ciekawą fabułę.

Głównym bohaterem książki jest Ed Kennedy. Ed to osoba, która nic ze swoim życiem nie robi, a w związku z tym nie jest w stanie osiągnąć szczęścia. Pracuje jako kierowca taksówki, ale ta praca raczej nie jest spełnieniem jego marzeń. Po pracy kieruje się tym samym schematem – kra w karty z przyjaciółmi, opiekuje się starym psem, a poza tym podkochuje w Audrey. Jednak przychodzi dzień, który ma szansę wszystko zmienić i uczynić Eda bohaterem. I on tą szansę wykorzystuje. Staje się Posłańcem, co zupełnie zmienia jego losy, a dokładniej mówiąc je komplikuje.

_0003_9174_99905389174Bardzo podobało mi się również to, w jaki sposób autor przedstawia głównego bohatera. Ed Kennedy to człowiek taki sam jak ja i wszyscy inni ludzie. Czytając książkę można go naprawdę dobrze poznać i zrozumieć, a to wywołuje różne uczucia, które związane są z jego postępowaniem. Czasami Ed bawi, czasami irytuje, a czasami można mu współczuć. I jest to ogromna zaleta tej książki. Główny bohater nie jest nazbyt idealny, ale również nie jest przedstawiony w złym świetle. Jest normalny, dzięki czemu każdy czytelnik może się z nim utożsamić i go zrozumieć.

Kolejną zaletą książki, która mnie bardzo ujęła jest ukryte przesłanie. To sprawia, że książka wymaga od czytelnika zaangażowania i przemyślenia. Na początku historia ta może wydawać się niezrozumiała i na pierwszy rzut oka nie ma tutaj żadnej idei. Jeżeli ktoś potraktuje ją lekko, to może dojść do wniosku, że jest to dziwaczna, wręcz bezsensowna opowieść wynikająca ze zbyt wybujałej wyobraźni autora.  Ale to nie prawda. Dopiero z czasem, z każdą kolejną stroną, kolejnym wydarzeniem i większym zaangażowaniem, czytelnik dostrzeże jej przesłanie. A jest ono bardzo mądre. Autor pokazuje nam, że każdy z nas ma wpływ na swoje życie i w dowolnym momencie możemy je zmienić. Jedyne co jest potrzebne to chęci i podjęcie konkretnych działań, które pomogą spełnić marzenia. Tutaj każde opisane wydarzenia pozwala wyciągnąć jakąś refleksję.

Do tego trzeba jeszcze wspomnieć o stylu Zusaka. Książka jest naprawdę dobra, napisana typowym dla niego stylem. Nie można się od niej oderwać, a jej treść naprawdę wciąga. Tworzy on wyjątkowy klimat i wyjątkowy świat, który czytelnik pochłania z prawdziwą przyjemnością.

Skills:
  • Promowane
Share: