Promyczek

„Promyczek” autorstwa Kim Holden to pozornie zwyczajna powieść o młodej, ciekawej życia dziewczynie. Okazuje się jednak, że czytelnicy mogą się tu dopatrzeć również bardzo głębokiego przesłania. Główną bohaterką jest Kate Sedgwick, przed którą los nie szczędził atrakcji. W swoim życiu, mimo młodego wieku przeżyła już mnóstwo radości, ale i tragedię, która nie odebrała jej radości życia. To właśnie jest chyba cała moc ukryta w tej drobnej, niewinnej istotce.

Kate Sedgwick to właśnie tytułowy promyczek. Tak nazywana jest przede wszystkim przez swojego najlepszego przyjaciela.Promyczek - Kim Holden Pierwsza część książki – nic nadzwyczajnego. Ot, zwyczajna opowieść o codzienności z życia nastolatki. Czytelnicy dowiedzą się, że jest to osoba z zasadami, ale jednocześnie młoda, dobra duszyczka, w której nie można znaleźć cienia arogancji i egoizmu.
Kocha ludzi i chce zawsze im pomagać. Jest wegetarianką i zawsze ma problem z punktualnością. Po szkole dostaje się na uczelnię w Grant na obrzeżach Minneapolis. Tam poznaje jego: Kellera Banksa, którego przyjdzie jej pokochać. Właściwa akcja książki zaczyna się mniej więcej w połowie. Tu emocje zaczynają brać górę a bliżej końca czytelnicy mogą pożegnać ostatnią stroną rzewnymi łzami.

Książka jest wybitnym zobrazowaniem kreatywności autorki. Nie ma chyba osoby, której serce nie ścisnęłoby się podczas lektury. Jest to bardzo dobra książka napisana przyswajalnym i łatwym do zrozumienia językiem. Nie ma tu żadnej przesadności, dziwacznych stwierdzeń, dziwnych sentencji z ukrytym dnem. Tu nie chodzi o głębokie przesłanie. Tu chodzi o przesłanie, które widoczne jest gołym okiem. Dziewczyna, z której losem przychodzi nam się zmierzyć jest osobą, której istnienie od początku wydaje się być niemożliwe. Dobra, czuła, kochająca i szczęśliwa mimo wszystkiego co spotkało ją w życiu. Dobre opinie mają swoje uzasadnienie, dlatego właśnie księgarnie oraz sklepy, na półkach których można znaleźć tę książkę powinny być odwiedzone przez każdego, kto ceni tego typu literaturę.

Share: