Superskuteczne strategie opanowania języków obcych – Ewa Zaremba

Wiem, jak ważna jest nauka języków obcych i pewnie wie o tym większość ludzi. Jednak nie jest to łatwa sprawa – trudno jest zapamiętywać słówka, trudno jest opanować nie do końca zrozumiałą gramatykę, wypowiadać się czy czytać w obcym języku. Kluczem do sukcesu jest opanowanie skutecznych metod nauki. I o tym właśnie traktuje książka Ewy Zaremby „Superskuteczne strategie opanowania języków obcych”. Na tytuł ten wpadłam na jednym forum i postanowiłam przeczytać.

O czym tak naprawdę jest ta książka? Nie znajdziemy w niej żadnych regułek, tabelek, zasad dotyczących gramatyki czy zrozumienia słówek. Książka ta to raczej poradnik, który wskazuje jak można się przygotować i zmotywować do nauki oraz jak sprawić, by nauka stała się bardziej skuteczna. Książka przedstawia różne propozycje i odwołuje się do różnych metod, które można stosować w trakcie nauki języków, między innymi filozofii kaizen, metody GTD czy elementów NLP(programowania neurolingwistycznego).

strategieKsiążka dzieli się na trzy działy. Pierwszy mówi o przygotowywaniu się do nauki, co stanowi bardzo ważny element całego procesu uczenia się. Ukazuje on bardzo ważną prawdę – pomaga wychwycić, co utrudnia nam naukę i jakie mamy ograniczenia. A dzieje się to na zasadzie dopasowania siebie do danego typu inteligencji, dzięki któremu można ustalić co w nauce pomaga, a co ją utrudnia.

Drugi dział mówi o tym, jak motywować się do nauki. Zawiera porady mówiące między innymi o wykorzystywaniu czasu, o nagradzaniu siebie oraz o motywowaniu się konkretnymi wyzwaniami. Trzeci dział zawiera wskazówki dotyczące wytrwałości i sposobom na zachowanie zapału w nauce języka.

Całość przypadła mi do gustu ze względu na formę, która jest bardzo przystępna. Książka pełna jest porad, ramek ze wskazówkami i trikami, znajdują się w niej testy i ćwiczenia. Co ciekawe, poradnik ten ma ciekawą konstrukcję – opiera się na zasadzie dialogu między przyjaciółkami, z których jedna udziela porad dotyczących nauki języków obcych drugiej. Dzięki temu książkę charakteryzuje lekka forma oraz prosty i luźny język – a to sprawia, że czyta się ją przyjemnie i przyjemnie przyswaja się wiedzę.

Share: