Wybacz mi

O trudnej sztuce wybaczania

Gabriela Gargaś to autorka specjalizująca się w romansach obyczajowych. Wydawać by się mogło, że jest to dość prosty i niewymagający specjalnego kunsztu pisarskiego gatunek, jednak zdecydowanie ta opinia mija się z prawdą. Wszak można tego typu książkę napisać na setki różnych sposobów. Autorka owa w idealny sposób nakreśla nam sylwetki bohaterów, a świat jej powieści wydaje się często niczym namalowany pastelami. Powieść raczej dla kobiet, lecz niejeden niepozbawiony wrażliwości mężczyzna także z pewnością chętnie po nią sięgnie.
Ludwika to kobieta żyjąca ze straszną tajemnicą sprzed lat. Trauma nie pozwala jej osiągnąć spokoju, zatem dręczona wyrzutami postanawia wyznać swojej córce, co wydarzyło się wiele lat temu. Klaudia jednak nie dość, że musi radzić sobie ze swoimi kłopotami dnia codziennego, zostaje jeszcze obarczona wiadomością, która zmieni jej życie raz na zawsze. Czy poradzi sobie z tym?
_0007_imgWiele mówi się w dzisiejszych czasach o przebaczaniu samemu sobie. Jest to sztuka znacznie trudniejsza niż przebaczenia drugiemu człowiekowi. Wobec własnej osoby nigdy nie jesteśmy bowiem specjalnie pobłażliwi, a nasza miłość własna często okazuje się niewystarczająca. Jak z całą sytuacją poradzi sobie Ludwika? Czy Klaudia będzie w stanie zapomnieć o winie matki?
Tematyka miłości, utraconych szans, bolesnych wspomnień nie jest co prawda zbyt oryginalna, jednak autorce udało się przedstawić losy bohaterów w sposób niezwykle interesujący.

Nic tu nie jest czarno – białe, mamy raczej do czynienia z najróżniejszymi odcieniami szarości. Wkrada się tu nawet pewien wątek dydaktyczny – jak podejść do człowieka, który przez lata skrywał tak bolesną, wielką tajemnicę? Jak rozmawiać z najbliższymi? Jak sobie poradzić z naprawdę niełatwymi sytuacjami? To wszystko i jeszcze więcej czeka czytelnika książki „Wybacz mi”.
Nie jest to jednak tylko dobra pozycja na długi jesienny wieczór. Powieść przywołuje refleksję, z którą z pewnością pozostaniemy przynajmniej jeszcze kilka godzin po lekturze…

Share: